«Жел қайдан пайда болады?»
Дайындаған: Касымова Рымбала Кәдірбекқызы
Мақсаты:Балаларды табиғат құбылысы желмен таныстыру.
Міндеттері:Өздігінен әрекеттер жасауға дағдыландыру, табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер:Ағаш жапырақтары, фен, тірек-сызба, түтікшелер, сусабын, су бояғыштар, А-3 формат, түрлі-түсті қағаздар, ілгіш, кітап, берік жіп, эмблема, жел дыбысы бар әуетаспа.
Сабақ барысы:
-Балалар, келіңдер шаттық шеңберін құрып тұрайық. Қараңдаршы біздің шеңберіміз неге ұқсайды? /доп, шар, бауырсақ, рөлге, доңғалаққа\
-Доп,шар дейсіңдер, ал оның іші неге толған? \желге\
-Жел деген не өзі? Жел туралы не білесіңдер? Ендеше алақанды алдымызға қойып, үрлейік.Нені сездіңдер? Самал жел соқты.
-Жел туралы тағы мағлумат алғыларың келеме? Ендеше бігін бізде әдебиет,өнер,ғылым орталықтары ашық, белгі бойынша бөлініп жел туралы байқаймыз, білеміз.
-Барлығымыз түтікшелерді қолға алып, ұрлейік. Не болды? \ самал жел соқты.
Ғылым орталығы:
1.-Ұрлеп, қолмен ұстап көріңдер.Ұсталына ма қолға? Көзбен көруге бола ма? Жоқ. Ұсталынбайды,көрінбейді,түсі жоқ.
-Түтікшелерді стақандағы суға салып ұрлеңдер.Не шықты? \су бүлкілдейді.шашарайды\
-Неліктен олай? Өйткені үрлегенде жел барды.
-Тағы қалай жел жасауға болады?
2.-Қағаздан желпуіштер жасап, өздеріне желпілдеу.
3.-Ілініп тұрған кітапты қатты тыныс жасап ұрлеу. \кітап ладындағы қалпына қарағанда орнынан ауытқиды.Көрдіңдерме, біз желді өзіміз жасап шығардық, сондықтан жасанды жел дейміз. Ал мен бөлменің әйнегін ашамын, нені сездіңдер? Таза ауа кірді,салқыдады.Оны біз жасадық па? Жоқ ол өздігінен пайда болды, яғни табиғи жел дейміз.
Жел балалар затты қозғалтады, зат орнынан жылжыды, қозғалады.
Айтыңдаршы күн ыстықта не қосады, салқындату үшін? \вентилятор\
4. «Жапырақтар дауылы» \фен арқылы жапырақтарды ұшыру\
Сергіту сәті: желдің дауысы бар әуен естіледі.Балалар, ненің дауысы?
Яғни біз желді көрмейміз,ұстай алмаймыз,бірақ естиміз қатты жел тұрғанда.
Жел улейді у-у-у
Құйын келіп билейді зу-зу-зу
Қатты-қатты жел соқты гу-гу-гу
Жапырақтар қол соқты ду-ду-ду.
Өнер орталығы:
1.Түтікшелерден үрлеу.
2.Бояуға малып, көпіршіктер шығару.
3.Түтікшелер арқылы күз пейзажын салу.
4.Көркем сөздер қолдану.
Әдебиет орталығы:
1.Түтікшелерден үрлеп, жел шығару.
2.Тірек-сызба арқылы жұмбақ жасыру.
3.Д\О «Ойлан, тап!»
4.Сөз-ұйқас тауып айту.
