Ұйымдастырылған іс- әрекет: «Қатынас»
Бөлімі:Тіл дамыту
Тақырыбы:Орманға саяхат (Аралас сабақ)
Мақсаты:Тілдік қарым –қатынас іскерлігі мен дағдыларын қалыптастыру
Міндетті:1) Сөздік қорын байыту,артикуляциалық аппараттарын дамыту және барлық дыбыстар мен сөздерді дұрыс айтуға әзірлеу.
2)Балалардың тілдерін, ойлау қабілеттерін ,өз ойларын дұрыс қысқаша жеткізе білу дағдыларын дамыту
3)сөзді тындап және оны түсіну,әңгімеге араласып,өзіне қойған сұрақтарға жауап беріп өзін қзықтырған сұрақтарды сұрауға үйрету
Әдіс –тәсілдері: Тусіндіру ,сұрақ –жауап,кубизм
Құрал- жабдықтар:Д/О,Суреттер ,орман беінесі, таяқшалар,ермексаздар,ағаштар,түсті қағаздар.Қуыршақтар аю,түлкі,тиын.
|
Сабақ кезеңдері: |
Тәрбиешінін іс-әрекеті. |
Баланың іс-әрекеті |
|
Мотевация
Өнер орталығы
Орманға саяхат
Д/О
Сергіту сәті.
Д/О
Сөздік жұмыс
Рефлексия |
-Балалар ойнап жүріп бір дыбыс естиді. Орамалдың қозғалғанын көреді Орамалдың астына қамалып қалғын қарғаны көреді. Қарға озінін достарынан адасып қалғанын айтады. Балалар қарғаға көмек беру үшін екі топқа бөлінеді. 1 топ Өнер орталығына барып Орманды мүсіндеп құрастырады .
2 топ Қарғамен бірге ораманға барудын жолын іздейді. Орман алыста онда немен барамыз? -Дұрыс балалар ,бірақ олармен бару үшін бізге билеттер керек. - Оны қайдан аламыз? Д/о: «Ойланда тап» -Балалар міне билеттерди алдық енді пойызға отырып орманға барайық.
-Балалар міне орманғада жеттік, -Бізді орманның тұрғындары күтіп тұр. -Олар нелер екен? -Балалар сендер түлкі туралы не білесіндер?
-Ал түлкі қалай дыбыстайды?қалай жүреді?
-Ал Аю туралы не білесіндер?
-Ол қалай дыбыстайды? Қалай жүреді?
-Ал тиын қандай?+-+
-Балалар ары қарай іздеуді жалғастырайық.
-Балалар мынау алдымызда жатқан не? -Өзен қандай?
-Бізге осы өзендерден қалай өтуге болады?
-Ал екіншісінен ше ?Аттай алмаймызғой?
-Балалармен жүзе алмаймын екді қалай өтемін? -Басқа немен өтуге болады?
-ендеше біз кемені құрастырайық
-Енді жасаған кемемізбен өтейік өзеннін екнші жағына.
Қарға бізде қар , қар Сауысқандар саңқ,саңқ Торқайларым шиқ,шиқ Жапалақтар ух,ух Көкек,көкек ку,ку Ұшады екен желпілдеп
-Жолда бара жатып кубик тауып алады Д/О: «Ойланда айт»
Қарғаның достарын әрі іздеуге кетіп бара жатқанда кенеттен жылан,ара , қаңқызды көреді
-Балалар қаңқыз қалай дыбыстайды
-Ал ара ше?
Ал жылан ше? -Балалар енді осы дыбыстардан басталатын сөздер айтайықшы
-Балалар мына гүлдерді қарандаршы Қандай әдемі, Балалар сендер гүлдер,ағаштар туралы мақал, жаңылтпаш білесіндер ме?
-Балалар мына ағаштарға қарандаршы онда нелер тұр? -Қандай құстар?
-Балалар біз қарңаның достарын таптық -Балалар осы құстарды буынға бөлейікші
Екі топты орындарымен ауыстыру
6 қалпақтар арқылы қрыту Балалар өз ойларымен айтып шығу. |
1)Қағаз бетіне ермек сазды жағады. 2)Ағаш бұтақтарын ермек сазға қадап қояды 3)Тірек сызбамен мақал айту 4)Көк түсті қағаздан өзен қиып алып жабыстырады.
- Тік ұшақпен, автобусбен,пойызбен,
-Балалар бір бірінің белдерінен ұстап орманға барады.
-Аю,Түлкі,тиын. -Түлкі орманда өмір сүреді, түсі тоңсары,жүні үлпілдеген,өзі қу,құйрығы ұзын. -Тяв-тяв,жүргенде құйрығымен өз ізін жауып жүреді
-Ол үлкен ,ақ,қара,қоңыр болады -Ур-Ур,майман-майман басып жүреді.
-Тиын кішкентай, мамық, құйрығы ұзын,Жағақ кеміреді, ағаштан ағашқа секіреді.
Өзен.
-жінішке ұзын Жуан қысқа
-жінішке ұзын өзеннен аттап өтеміз. -Ол өзеннен жүзіп өтеміз
-Кемемен,қайықпен.
-Балалар тіс тазалағыш таяқшалармен қағаздарды қолдана отырып кеменін желкенін құрастырады.
-өзеннің екінші жағына өтеді.
Кубикты лақтырып ондағы шыққан суретті атап сөзден сөйлем құрайды. М/ы:Торғай Ол құс,Торғай жем жейді
Балалар оларды атап айтады
Ж-Ж-Ж
З-З-З
С-С-С
Жол,Зымыран,Су
-Ағаш тамырымен Адам досымен мықты
Гүлім гүлге қарап күлімдеді Көгілдір гүлге қоңған аралар гуілдеді
-Құстар
Қарға, тоқылдақ, көкек
Қар-ға, То-қыл-дақ, Кө-кек
|
