Телефон доверия
8 (7182)650607
Адрес: г.Павлодар, ул. Майры, д. 41/1 8(7182)655540-руководитель
Вернуться на главную страницу отдела образования
График приема граждан:
Среда, пятница 16.00-18.00
За год0
За месяц0
За неделю0
Вчера0
Ахметова Гүлнәр, тәрбиеші

 

Мақсаты:байланыстырып сөйлеуге үйрету.

  1. Түстер арқылы кейіпкердің мінезін көңіл-күйін жеткізуі.
  2. Шығармашылық ойлау қаблеттерін дамыту.
  3. Орманға деген қамқорлыққа тәрбиелеу.

Көркемділігі: үлгі суреттер, ТРИЗ технологиясы (елестету), жұмбақ, қоян.

Әдіс-тәсілі:

 

Кезеңдер

Тәрбиешінің іс әрекеті

Баланың әрекеті

Есеп

         +

            -

Сабақ барысы

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

Балалар шеңберге тұрып қол ұстасады, бір –біріне жылы мейірімді жүзбен қарап

«Қайырлы таң » тілейді.

І.Жұмбақ жасыру: Далада жүр шапқылап

                                Өзі сондай саққұлақ?

Тәрбиеші:-Ол не балалар?

(Қоянның келуі)

ІІ. Топқа бөліну.

І. Топ – «Сәбіздер»- «Әдебиет» орталығы.

ІІ. Топ – « Қояндар»- «өнер» орталығы.

І.топ:Балалар қоянның түсі қыста қалай өзгереді?

Балалар ол ақ түсімен неге ұқсайды?

Ал егер қоян түсін өзгертпесе не болуы мүмкін?

 

-ал енді ол түлкіден құтылады.?

 

ІІ.Ойын: «Сипатта»

Мақсаты: қоянның дене мүшесін айтып сипаттап беру:

Қоянның құлағы қандай?

Қоянның құйрығы қандай?

Көзі кандай?

Балалар қоянның қапшығында көп заттар бар екен, ол не екен?

ІІІ. Ойын: «Жаңылма»- сипа атау

Мақсаты: қапшықтағы көкөністерді дұрыстап беру.

-Сәбіз қандай?

-Қызанақ қандай?

-Қызылша?

-Қияр қандай?

Ал балалар демалып , бойымызды сергітіп алайық

 

 

 

 

 

Балалардың жауабы: -Ол  қоян

 

 

 

 

Балалар жауабы:- Қоян ақ түсті болады.

Қарға ұқсайды

Қоянды түлкі немесе қасқыр тез тауып алып жеп қояды .

Ол қарда тығылады.

 

 

 

Құлағы ұзын

Құйрығы қысқа

Көзі қысқа

 

 

 

Ұзын , тоқсары

Домалақ , қызыл

Қызыл домалақ

Жасыл ,сопақша

 

 

 

Сергіту сәті:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлекция

 

Сұр қояным отырды

Сұр қояным құлағын қозғалтты

Былай , былай қозғалтты

Тонып қалды қояным

Сондықтан ол секірді

Қоянды біреу үркітті

Қоян қашып үлгерді

Балалар имитация жасап, бойларын сергітеді.

Балалар қоян, бірдемеден қорқып тұрған секілді.

Менің құлағыма сыбырлап айтып жатыр. Қоянның  күнделікті өмір сүретін орманы сиқырлы болып өзгеріп кетті.

Қоянмен бір барып бізде көрейік сиқырлы орманды. 

Төрт жол бағыты     1.қара

                                  2.сұр жол

                                  3.қызыл

                                  4.жасыл

Балалар қарандаршы орман қандай болып кетті?

-Қара.

-Ондай орманды қандай дейміз? (Қорқынышты, қараңғы, қатал)

Ш-ш-ш (имитация)

-Ал қоянның өзі ол орманда өзгеріп қандай болады?

-Қоян қатайып, қатал болып кетті. Қабағын қалай түйеді?(имитация)

-Ондай қатал болған қоянға ұнай ма?

-Балалар көзімізді жұмайық бұл орманнан шығайық.

2 жолға түсу,(сұр жол)

Орманның түсі енді қандай болды?

-Ол орманды қандай деуге болады?

Айналада жаңбыр жауып тұр(балалар саусақтарымен келтіреді)

-қоянның үсті су болып дір дір етеді.(қоянның дірілдегенің көрсетеді)

-Олай болса арықарай жүріп көрейік

Бұл қандай жол?

-Балалар ол орманға не болды?

-Ондай орманды қандай дейміз? (үрейлі,қорқынышты,ыстық)

-Қоян орманда қалай өзін сезінеді?

 (қорқып тұрған қоянды келтіреді)

Қоянға ондай үрейлі орман ұнай ма?

-Жоқ, ұнамайды,ондай орманда ол жанып кетуі мүмкін.

Ендеше  тезірек ол орманнан қоянды алайық. (4 жол жасыл)

-Балалар орманның түсі қалай өзгереді?

 (қуанышты, көңілді орман)

-Қоян ол орманда қандай болады? (көңілді,ерке)

Қоянға көңілді болған ұнай ма?

(көңілді қоянның қимылын келтіру.балалар орманда тағы қандай аңдарды кездестіруге болады?)

(түлкі, қасқыр .аю,кірпі)

  1. Ойын: « Үлкен-кіші»

Мақсаты : антоним сөздерін айта білу;

Кірпінің аяғы кішкентай, ал аюдың аяғы үлкен.

Кірпінің тұмсығы кішкентай,ал аюдың тұмсығы үлкен.

Кірпінің көздері кішкентай, ал аюдың көздері үлкен.

Кірпінің басы кішкентай, ал аюдың басы үлкен.

Сонымен балалар біз бүгін  не істедік?

Қандай аңға көмектестік?

Қоянға қай орман ұнады деп ойлайсыңдар?

Рахмет балалар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Ағаштарда қатал болып шуылдайды.

 

 

 

 

 

 

 

-Жоқ ол көңілсіз, оған ұнамайды.

 

 

-Орман сұрланып кетті.

Бұлтты, күні, жаңбыр жауғанда.

 

 

 

 

 

-Қызыл.

 

 

 

 

 

 

-Орман жанып жатқанда қызыл болады.

-Бұл орманды қандай дейміз.

 

-Ол қорқады жанып кетуі мүмкін.

Орман жап жасыл болып кетіпті

Ия ұнайды

 

 

 

Қоянға

Жасыл көңілді орман.